NATIONAL PREP SCHOOL INVITATIONAL

 2019 Caribbean tip off classic schedule - bahamas

November 1 (FRiday)

9:00 am - Orangeville Prep (ontario) vs international sports academy (Ohio)

11:00 am - Ridley college prep (ontario) vs. putnam science academy (CT)

1:00 pm - nba basketball academy Latin America vs. hargraves military academy (va)

3:00 pm - freeport select (bahamas) vs. northfield mt. hermon (MA)

5:00 pm - crestwood college prep (ontario) vs. nassau select (bahamas) 

7:00 pm - trc academy (ontario) vs. helsinki basketball  academy (finland)

November 2 (Saturday)

9:00 am - hargraves military academy (va) vs. crestwood college prep (ontario)

11:00 am - international sports academy (oh) vs. ridley college prep (ontario)

1:00 pm - TRC Academy (ontario) vs. nassau select (bahamas)

3:00 pm - Northfield Mt. Hermon (MA) vs. orangeville prep (ontario)

5:00 pm - helsinki basketball academy (finland) vs. freeport select (bahamas)

7:00 pm - Putnam science academy (CT) vs. nba basketball academy LAtin America 

November 3 (sunday)

9:00 am - northfield mt. hermon (MA) vs. helsinki basketball academy (Finland)

11:00 am - crestwood college prep (Ontario) vs. putnam science academy (CT)

1:00 pm - nba basketball academy Latin America vs. international basketball academy (OH)

3:00 pm - freeport select (BAhamas) vs. orangeville prep (Ontario) 

5:00 pm - ridley college prep (ontario) vs. nassau select (bahamas)

7:00 pm - trc academy (ontario) vs. hargraves military academy (va)


      **games are subject to change until october 1st.**


    **the first team in a matchup will be the home team.  The home team will wear white or light uniforms.**


**FIBA rules shall apply to each contest. teams shall be at arena a minimum of forty five minutes before their game. all games will be held at the kendal G.L. Issacs National gymnasium.**


​2018 Caribbean Tip Off Class All tournament team

Most valuable player - Alonzo gaffney (brewster)

Kobi antwi (crestwood college prep)

sammy hunter (BC Christian prep)

ville tahvananaien (helsinki basketball academy)

jair currie (St. Thomas More)

miguel tomley (Rise academy)

jalen lecque (brewster academy)

kai jones (brewster academy)

jaden bediako (ridley college prep)

Tyson etienne (putnam science)

akok akok (Putnam science)

terrance Clarke (brewster academy)

mikael jantunen (helsinki basketball academy)